PRAKTICKÉ INFORMACE

Pro rodiče

   8:00 - 9:00                            příchod dětí do Školičky

12:30 - 12:45                           vyzvedávání dětí po obědě

15:15 - 18:00                           vyzvedávání dětí odpoledne

 

Rodič je povinen předávat dítě pouze pečovatelce / učitelce na hlídání, stejně tak ho náš tým předá pouze rodičům či pověřené osobě uvedené v Přihlášce.

Po předchozí domluvě možno dítě vyzvednout dle potřeby rodiče.

 

Co s sebou do Školičky:

 • pohodlné oblečení
 • přezutí (doporučujeme pevné bačkorky s bílou podešví - podepsané)
 • pyžamo
 • oblečení na zahradu
 • holínky či starší boty (využijeme zejména na zahradě)
 • náhradní oblečení (spodní prádlo, ponožky, tričko, tepláky, punčocháče aj.)
 • v létě: opalovací krém, pokrývka hlavy, sluneční brýle
 • v zimě: ochranný krém, příp. jelení lůj
 • doporučujeme dát dětem vlastní láhev na pití, dítě si ji mezi ostatními lahvičkami lépe pozná
 • na spaní (v případě potřeby dítěte): oblíbený plyšák či polštářek, příp. deka
 • deníček - pro děti od 3 let (zapisujeme probranou látku - viz. Vzdělávací plán Školičky U Oveček)
 • pro miminka: náhradní oblečení a kosmetika dle potřeby dítěte, příp. podepsaná odsávačka na rýmu, lahvička a dudlík
 • při nástupu do školky nezapomeňte na okopírovanou kartičku pojištěnce (Vašeho dítěte)

 

....................................................................................................................................................................................................................................

Upozornění: náš personál nezodpovídá za znečištěné oblečení dětí (např. ze zahrady či z výtvarných aktivit, potřísnění od jídla apod.). Doporučujeme proto dát dětem na ven oblečení tmavších barev, na doma praktické a především pohodlné oblečení. Na výtvarné aktivity a dílničky je nejvhodnější zástěrka či jiný pracovní oděv.    

Oblečení mají děti uložené v šatně. Každý má přihrádku označenou svojí značkou.                                                                                                                                                      

Do školky nepatří: cenné věci, nebezpečné předměty a nevhodné hračky, které by mohly ohrozit jak děti, tak bezpečnost provozu školičky. Žádáme proto rodiče, aby každou hračku či věc, kterou si dítě přeje s sebou do školičky vzít, pečlivě zvážili. V případě, že se nebezpečný předmět ve školce vyskytne, vyhrazuje si personál právo předmět dítěti zabavit a následně ho předat k rukám rodičů. Za mobilní telefony a jiné cennosti neručíme a nedoporučujeme, aby je děti do školky nosily.    

....................................................................................................................................................................................................................................

 

Parkování u Oveček

Parkování v době příjezdu / odjezdu je možné na těchto místech:

 •    v ulici V Lukách 
 •    před domem V Lukách 1158
 •    na parkovišti na konci ulice V Lukách

Pozor: platí zákaz parkování před domy v Lukách 1157 a 1159

....................................................................................................................................................................................................................................

 
 

10 upřímných rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do školky:

Zpracováno na základě přednášky PhDr. Simony Hoskovcové (FF UK Praha) a na základě praxe a zkušeností v naší Školičce U Oveček

 
 

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Vyprávějte mu o denním školkovém programu a povídejte si o jednotlivých pásmech dne: zpívání s kytarou, vybarvování omalovánek, divadlo, spinkání, svačinka, zmiňte se třeba o pískovišti a domečku na zahradě, o kačenkách na rybníku Pančáku apod. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s kamarádem Vašeho dítěte, který už do školky chodí (dotyčný by tam ale měl chodit rád, aby Vaše dítě nevystrašil barvitým líčením nepříjemných zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako "už abys v té školce byl", "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod. Ukažte mu, kde Školička U Oveček je a běžte se podívat dovnitř. Dítě uvidí milé prostředí, kde je spoustu nových lákavých vjemů a bude se těšit třeba na nové "neokoukané" hračky a později i na kamarády. Po dohodě můžeme společně navštívit i zahradu.

2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do divadla či na koncert láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje nabýt pocitu, že se na Vás může spolehnout. Chybou je tajně odejít z domu. Dítě se pak cítí zrazené a strach z odloučení se díky tomu může prohlubovat...

3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání, jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout tepláčky nebo dojít na záchod.

4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhrůžkám typu "když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne a půjdeš domů až po spaní".

5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo protahovat. Ovšem zkuste neodejít narychlo nebo potají, ani ve vzteku po hádce s dítětem. Někdy je to těžké, ale věřte, že i náš tým učitelek Vám v těchto nelehkých situací dokáže pomoci, a budeme rády, když se společnými silami postupem času vše poddá a zautomatizuje. Pro všechny pak bude největší "odměnou", když se na nás jednoho dne Vaše dítě ráno usměje, řekne "Ahoj" a Vám na rozloučenou zamává...

6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného - něco, co mají rády a na co jsou z domova zvyklé mít často u sebe (oblíbeného plyšáka, hračku, šátek, polštářek...). Menším dětem plínečku či dudýnka, pokud jsou na něj zvyklé a ještě jim ho tolerujete.

7. Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě opravdu přijít. Pokud se nečekaně z jakéhokoli důvodu opozdíte, zavolejte a my vzkaz Vašemu dítěti vyřídíme a případně ho uklidníme.

8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě bude do školky vodit ten z rodičů, který s tím má menší problém.

9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá nejen strach z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové protředí, ale přidá se strach třeba i z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v klidu v příjemném naladění - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny, dejte si zmrzlinu nebo kupte dítěti nějakou maličkost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

10. Promluvte si s paní učitelkou o možnosti postupné adaptace dítěte. S dítětem ze začátku můžete vstoupit do třídy a chvíli tam s ním pobýt. Vaše dítě může jít na program třeba jen na dvě - tři hodiny, po domluvě se můžete zúčastnit i našich skupinových kroužků, apod. Určitě najdeme společné řešení a věřím, že Vaše dítě nakonec bude v naší Školičce U Oveček spokojeno!

 

Přeji Vašim dětem šťastný start v naší Školičce U Oveček a těším se na společné zážitky!

Šárka Sochůrková